Kazanie na Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Oto dziś nadszedł dzień, abyś wyznał, abyś się określił, jakiego chcesz mieć Króla nas sobą? I czy chcesz być temu Królowi poddanym? Albo czy chcesz pracować dla Królestwa, w którym panuje ów Król? Dziś przeżywamy bowiem uroczystość Chrystusa Króla i Pana Wszechświata.

Żyjemy w świecie, w którym nieustannie na naszych oczach toczy się walka o panowanie nad ludźmi, gdzie poszczególne osoby, czy grupy osób, pragną mieć władzę nad innymi. Mieliśmy w historii świata, ale i naszego narodu przeróżnych królów. Ale jest jeden Król, który mocno zapisał się w dzieje tego świata. Tym Królem jest właśnie sam Jezus Chrystus. To przedziwny Król, bowiem, jego korona nie jest ze złota, lecz z ciernia. To przedziwny Król, który sprawuje władzę z wysokości krzyża. To przedziwny Król, bo sam o sobie powiedział, że nie przyszedł, aby mu służono, ale, by służyć i życie swoje oddać na okup za wielu.

Trzeba nam dziś z wiarą na nowo spojrzeć na tego Króla. Trzeba nam dziś przed Nim na nowo pochylić swe czoło i trzeba nam zawołać do Niego, niczym dobry łotr z dzisiejszej ewangelii: Jezu, wspomnij na mnie”, ale prosić „przyjdź Królestwo Twoje”.

Minęło tyle lat od Wielkiego Piątku, a wciąż ludzie tak różnie reagują na widok tego Króla. Jedni przyjmują postawę szyderską, jak niegdyś członkowie Sanhedrynu, albo żołnierze. Inni wciąż, niczym złoczyńca, który wisiał w Wielki Piątek na krzyżu obok Jezusa, urągają Mu. Ale i są tacy pośród nas, którzy z wiarą, świadomi swojej grzeszności, stają wobec Jezusa na każdej Eucharystii i dostrzegają, że On cierpi za nas niesłusznie zawieszony na drzewie krzyża, mimo iż nic złego nie uczynił. Bracie i Siostro, odpowiedz dziś sobie, w której grupie ludzi widzisz siebie?

Kiedy gromadzimy się tu na tej Eucharystii, nasz Król i Pan ponawia ofiarę, która dokonała się niegdyś na Golgocie. W Eucharystii Jezus ofiaruje się w sposób bezkrwawy Ojcu za zbawienie świata. Ten nasz Król ponosi ofiarę ze swego życia za nas – oddaje swe życie, po to, abyśmy my mogli żyć na wieki.

Bracie i Siostro jaka jest zatem twoja postawa wobec Jezusa Chrystusa? Jaka jest twoja postawa wobec Eucharystii, będącej uobecnieniem ofiary krzyżowej Jezusa? Jaka jest twoja postawa też wobec Kościoła, który założył i któremu przewodniczy sam Chrystus? Warto dziś w tę uroczystość stanąć w prawdzie i odpowiedzieć sobie na te pytania. Amen.